leczenie jaskry warszawa - An Overview
leczenie jaskry warszawa - An Overview
Blog Article
Dlatego, uzyskane w 10 sposób informacje pozwalają na systematyczne modyfikowanie leczenia w zależności od aktualnego stopnia uszkodzenia nerwu wzrokowego, tak aby było jak najbardziej skuteczne i chroniło przed dalszą progresją.
W bardziej zaawansowanych postaciach jaskry stosuje się leczenie chirurgiczne: trabekulektomię – udrożnienie kąta przesączania przez wytworzenie przetoki, oraz głęboką sklerektomię, która ułatwia odpływ płynu bez otwierania przedniej komory oka.
Metody ta cechuje się wysoką precyzją oraz możliwością powtarzania zabiegu w razie potrzeby. Może być stosowana u pacjentów w każdym wieku, u dzieci oraz u osób, u których pojawia się nietolerancja na krople. Sprawdza się również u pacjentów z jaskrą pierwotną otwartego kąta.
Jak wynika z zestawień portalu Flymedic, z podobnymi cenami możemy spotkać się także w Belgii, gdzie średni koszt laserowej trabekuloplastyki to 1000€.
Bostońscy badacze planują kolejne badania przeprowadzać już na ludziach. Możliwość zastosowania soczewek kontaktowych w leczeniu jaskry z pewnością ułatwiłaby życie pacjentom.
Jaskra jest chorobą szczególnie groźną, gdyż jej objawy często przez długi czas pozostają niezauważalne, zaś sama choroba rozwija się w ukryciu nawet 15-20 lat. Z uwagi na fakt, że zdrowe oko może rekompensować zawężanie się pola widzenia w oku chorym, osoba cierpiąca na jaskrę często nie wie, że jest chora – wielu pacjentów zgłasza się na leczenie dopiero wtedy, gdy niemal całkowicie utracą wzrok w jednym oku.
Irydektomia - to chirurgiczne usunięcie fragmentu tęczówki oka. Jest to procedura leczenie jaskry warszawa stosowana głównie w przypadku jaskry zamkniętego kąta przesączania, gdzie celem jest stworzenie nowego otworu w tęczówce, który umożliwi przepływ cieczy wodnistej z tylniej do przedniej komory oka. W tym zabiegu usuwa się fragment tęczówki, aby odblokować drogę odpływu cieczy wodnistej.
Następnie tworzy się przestrzeń pod sklerą, gdzie ciecz wodnista może swobodnie odpływać. Często stosuje się dodatkowo wszczepienie materiału umożliwiającego dalszy odpływ cieczy, taki jak specjalne implanty lub płatki kolagenowe.
Operacje przeciwjaskrowe polegają w uproszczeniu na wytworzeniu nowej drogi odpływu z oka cieczy wodnistej, co zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.
Badanie z jego użyciem umożliwia ocenę nerwu wzrokowego pod kątem jaskry oraz analizę publishępu zmian. Tomograf porównuje nerw wzrokowy osoby badanej do normatywnej bazy danych.
Wyjątkiem jest jaskra pierwotna zamkniętego kąta, w której istnieje szansa na skuteczne wyleczenie dzięki korekcji nieprawidłowej budowy oka.
Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Należy jednak pamiętać, że do rozwoju jaskry może dojść także u osób z prawidłowym ciśnieniem w oku.
Siateczka beleczkowania przypomina sito, zbudowane z beleczek tworzących warstwy z większymi i mniejszymi przestrzeniami, przez które ciecz wodnista wypływa z oka.
Z czasem jednak może prowadzić do rozwoju jaskry. Dlatego, osoby z nadciśnieniem ocznym wymagają długoterminowej obserwacji i włączenia leczenia w odpowiednim czasie.